LOGO

HİNDİSTAN TURU

TUR PROGRAMI

1.Gün – 1 Şubat : İstanbul - Delhi Gidiş Seyahati

İstanbul – Delhi THY 19.45 uçağıyla hareket ediyoruz.

2.Gün – 2 Şubat : Delhi Varış, Dinlenme ve Delhi Turu

Delhi 04.45 de Delhi’ye varıyoruz. Otelimize transfer olup dinleniyoruz. Öğleden sonra Yeni Delhi turumuza başlıyoruz. Öğleden sonra “Delhi şehir turu” yapmak üzere otelden hareket edeceğiz. Tarih boyunca çeşitli imparatorluk ve krallıklara başkent olan Delhi, günümüzde ülkenin en önemli ekonomi ve yerleşme merkezidir. Delhi şehri, eski ve yeni kısım olmak üzere 2’ye ayrılmıştır. Eski Delhi, 17. yüzyılda İmparator Şah Cihan tarafından yaptırılan kale surları içerisinde kalan bölüm iken, Yeni Delhi, 1920’li yıllarda İngilizler tarafından tasarlanan ve inşa edilen bölümdür. 1911 yılında Delhi, Hindistan İmparatorluğu’nun son başşehri, 1947 yılında ise Hindistan’ın, Kalküta’nın yerine, başkenti olmuştur. Bugünkü turumuza ilk olarak şehrin “Eski Delhi” denilen bölümünde yer alan ve 12. yy da Hindistan’ın ilk Müslüman hükümdarı Kudbettin Aibak tarafından yaptırılan “Qutup Minar” ile başlayacağız. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan, 72 metrelik dünyanın en yüksek tuğla minaresine sahip bu yapı, Hint-İslam mimarisinin en dikkate değer örneklerinden biridir. Buradan sonra, şehrin yeni tarafında yer alan ve Unesco Dünya Mirası ilan edilen “Hümayun’un Türbesi” ni gezeceğiz. 16. yy’da, Babür Türk İmparatorluğu II. Şahı olan Hümayun'un ölümü üzerine, eşi Hamida Banu Begüm tarafından yaptırılan bu türbe, kızıl kum taşlarıyla Moğol mimarisinin en güzel örneklerinden biri olup, görkemli bahçeleri, terasları ve mermer oyma pervazları ile Taj Mahal’e de ilham kaynağı olmuştur. Şehrin modern yüzü “Yeni Delhi” , geniş bulvarları, gösterişli hükümet binaları, yeşil park ve bahçeleri ile modern bir kent görünümündedir. Gezimizi, Mahatma K. Gandhi’nin son 4 ayını geçirdiği ve 30 Ocak 1948’de suikaste uğradığı “Birla Evi”, şehrin ticaret ve finans merkezi “Connaught Meydanı ve Parlamento Binası” ve 1. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını kaybeden askerlerin anısına dikilen “Hindistan Kapısı Anıtı” ile tamamlayacak ve otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Delhi 'de otelimizde.

3.Gün – 3 Şubat – Delhi Turu,

Delhi Sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden çıkacak ve Delhi şehir turuna devam edeceğiz. Bugün ilk olarak otobüsümüzle Eski Delhi’ye gidecek ve güne Rikşa’larla (insan gücü ile yürütülen, 2 yolcu kapasiteli, Hindistan’a özgü üç tekerlekli bisiklet. Diğer adı: Tuktuk) yapacağımız bir gezinti ile başlayacağız. Yolculuğumuz sırasında, Eski Delhi’nin dar sokakları ve kalabalık çarşıları ile ünlü “Chandni Chowk” mahallesinden geçecek, Hindistan’ın telaşlı, rengârenk ve unutulmaz sokak manzaralarına şahit olacağız. Rikşalarımızdan, “Kızıl Kale” de inecek ve Moğol İmparatorluğu’nun bu en süslü ve görkemli sarayını gezeceğiz. Daha sonra tekrar Rikşa ile kısa bir yolculuk yapacak ve “Jama Mescid” de ineceğiz. Şah Cihan’ın 1658 yılında yaptırdığı bu cami, 25 bin kişinin namaz kılabileceği avlusu, 4 kulesi ve 40 m. yüksekliğindeki 2 minaresi ile Hindistan’ın en büyük camisidir. Cami ziyaretimizin ardından, şehrin en modern yüzünü tanımak adına, Metro ile birkaç duraklık kısa bir yolculuk yapacağız. Öğle saatlerinde şehrin tartışmasız en lüks ve tarihi oteli “Imperial”de hafif bir ikram alacağız. 1911 yılında Delhi’nin başkent ilan edilmesinin şerefine inşa edilen bu muhteşem otel, yıllarca birçok siyasetçi, iş adamı ve ünlüyü ağırladı. Şehrin en prestijli adresinde alacağımız hafif öğle yemeği sonrası turumuza “Lotus Tapınağı” ile devam edeceğiz. Bahaî dinine ait bu tapınak, 1986 yılında, Lotus çiçeğinden esinlenerek inşa edilmiş ve dünya çapında sayısız mimari ödül kazanmıştır. Akşamüzeri ise muhteşem “Akshardham Tapınağını” na gideceğiz. Ziyaretimiz esnasında tekne turu yapacak, su ve ışık gösterisi izleyecek ve tapınağı gezeceğiz. Tur bitiminde otelimize döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Delhi 'de otelimizde. Yemekten sonra özel bir shova gidiyoruz. ( Kingdom of dream show : Hint kültürü anlatan görsel bir şov )

4 .Gün – 4 Şubat : Delhi -Jaipur Seyahati, Jaipur Turu

Sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden ayrılacak ve otobüsümüzle Jaipur’a doğru hareket edeceğiz. Delhi – Jaipur arası 250 km’lik yolu yaklaşık 5 saatte katettikten sonra Jaipur’daki otelimize varacak ve odalara yerleşeceğiz. Jaipur, Hindistan'ın 28 eyaletinden en büyüğü olan Rajastan’ın başşehridir. Aynı zamanda Jaipur, kaleleri, sarayları, tarihi binaları ve Raj Mandir isimli müthiş sineması ile Hindistan’ın en turistik şehirleri arasında yer almaktadır. 1876 yılında, Jaipur’un Maharajası Ram Singh, şehre gelecek olan Galler Prensi Edward’ı karşılamadan önce eski şehirdeki her binayı, konukseverlikle ilintili olarak, kırmızı-kiremit renge boyatmış ve yıllar içerisinde Jaipur, “Pembe Şehir” adı ile anılır olmuştur. Öğle yemeğini bir Raja sarayında Samode’da alacağız. Bu rüya gibi yemekten sonra eski şehrin karmaşık ve renkli sokaklarında yürüyerek “gerçek Hindistan’ı” göreceğiz. Akşam ise Choki Restoranda rajastan mutfağını tadacağız. Sonrasında da panayırdayız… Konaklama Jaipur'daki otelimizde.

5.Gün – 5 Şubat : Jaipur Gezisi

Sabah kahvaltısı sonrasında “Amber Kalesi gezisi” için otelimizden hareket edeceğiz. Rajput mimarisinin en harika örneklerinden biri olan kale, surları ve teraslarıyla geçmişte Maharajaların ne kadar görkemli hayatlar yaşadığının izlerini bugüne taşımaktadır. Jaipur’un 11 km. dışında yer alan kaleye, ikişerli olarak, fillerin sırtında çıkacağız. (Fil sırtında gideceğimiz süre 10 dakikadır). Kalenin içindeki sarayları ve ayna, cam, fildişi, eşsiz duvar tabloları ile süslü salonlarını gezeceğiz. Gezi sonrası jipler ile kaleden aşağıya inecek ve otobüsümüze binerek Jaipur’a geri döneceğiz. Göreceğimiz yerler sırasıyla; muhteşem göl sarayı “Jal Mahal”, eski Jaipur’un tam ortasında bulunan, çeşitli bahçeleri ve binaları ile çok geniş bir araziyi kaplayan “Şehir Sarayı ve Müzesi”, 18. yy. da yapılan gökyüzü gözlem merkezi “Jantar Mantar” ve Jaipur’un simgesi “Hawa Mahal” diğer bir adıyla “Rüzgar Sarayı” olacak… Vaktimizin müsaitliği durumunda bir de “İpek Yolu Çarsışı” adı verilen alışveriş merkezine gideceğiz. Burada, Hindistan’ın Keşmir bölgesinden gelen dünyaca ünlü kaşmir ürünleri ve ipekten yapılmış her türlü giysi, ev tekstil ürünlerini görebilirsiniz. Akşam yemeği ve Konaklama Jaipur'daki otelimizde.

6.Gün – 6 Şubat : Jaipur – Agra Seyahati, Fatehpur Sikri, Taj Mahal ve Agra Turu

Sabah kahvaltısı sonrasında Agra’ya gitmek üzere Jaipur’daki otelimizden ayrılacağız. Otobüsümüz ile yaklaşık 4 saat sürecek yolculuktan sonra ilk olarak, yolumuz üzerindeki, 16. yy. sonlarında, İmparator Ekber zamanında, Moğol hükümdarlığına başkentlik eden “Fatehpur Sikri” şehrini ziyaret edeceğiz. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan ve kırmızı kum taşlarıyla inşa edilen şehir, 1585’te kuraklık ve susuzluk sebebiyle, birdenbire terk edildiği için “hayalet şehir” adını almıştır. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra otobüsümüze binecek ve 1 saat daha yol kat ederek, Taj Mahal’in bulunduğu meşhur Agra şehrine varacağız. Agra, 1526 - 1858 yılları arasında Hindistan'da hüküm sürmüş Babür İmparatorluğu, diğer bir deyişle Türk Hun İmparatorluğu'nun eski başkentidir. İlk olarak, Şah Cihan’ın ölmeden önceki 7 yılını hapis olarak geçirdiği “Agra Kalesi” ni ve daha sonra dünyanın 7 harikasından biri seçilen, yapımı 21 yıl süren ve aşk uğruna inşa edilen en güzel yapı olan “Taj Mahal” i gezeceğiz. Gezi sonrası otelimize yerleşecek ve akşam yemeğimizi alacağız. Yemekten sonra özel bir showa gideceğiz. ( Hint Kültürü görsel Şovu ) Konaklama Agra'daki otelimizde.

7.Gün - 7 Şubat Agra - Jhansi ( Tren ) Jhansi- Orcha - Khajuraho (otobus) Seyahatleri

Sabah kahvaltısı sonrasında Agra’daki otelimizden ayrılacağız. Önce Agra tren istasyonuna transfer olacak ve Shatabadi Express ile “Jhansi” ye hareket edeceğiz. Trenin 1. sınıf bölümünde yapacağımız 2 saatlik yolculuktan sonra, Jhansi’de inecek ve burada bizleri bekleyen otobüsümüz ile Khajuraho’ya doğru hareket edeceğiz. İlk olarak yolumuz üzerinde, bir zamanlar Bundela Krallığı’nın başkenti olan, Betwa nehri kıyısında kurulu “Orcha” kasabasını ziyaret edeceğiz. 17. yy Moğol Hanedanlığı zamanından kalma “Cihangir Mahal” ve “Raj Mahal” saraylarını, Hindu tapınağını ve renkli Orcha pazarını gezdikten sonra, öğle yemeğimizi alacağız. Yemek sonrasında tekrar otobüsümüze binerek yolumuza devam edecek ve 4 saatlik yolculuk sonrası, Khajuraho’daki otelimize varacağız. Akşam yemeği otelimizde. Yemekten sonra özel bir showa gideceğiz. ( Dans şovları )

8.Gün – 8 Şubat : Khajuraho - Varanasi Seyahati ( havayolu ), Varanasi Turu

Sabah kahvaltısı sonrasında, otelimizden ayrılacak ve Hindistan’ın en değişik tapınaklarını göreceğimiz gezimize başlayacağız. 10. yy.’da, Chandela Krallığı zamanında, nasıl ve neden inşa edildiği hala tam olarak bilinmeyen, duvarlarında binlerce erotik figür kabartmaları bulunan tapınakları gezeceğiz. Zamanında 80 civarında olduğu düşünülen tapınaklardan günümüze sadece 20 kadarı ulaşabilmiştir. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan Khajuraho Tapınakları, Hindistan’ın en önemli ziyaret noktalarından biridir. Öğle saatlerinde turumuzu tamamlayarak havalimanına transfer olacak ve yerel havayolları ile yapacağımız 40 dakikalık uçuş sonrasında, Varanasi’ye ineceğiz. Bagaj işlemlerini tamamladıktan sonra, bizi bekleyen otobüsümüz ile Varanasi’deki otelimize geçip, yerleşeceğiz. Otelimizde kısa bir dinlenme molasından sonra, akşamüzeri “Ganj’da Gece Ayini” ni izlemek için otelimizden ayrılacağız. Tanrı Shiva’nın kenti Varanasi, Hindistan’ın en eski ve en kutsal kentidir. Bu nedenle Hindu hacılar günahlarından arınmak için, ülkenin her yerinden buraya gelmekte ve ibadetlerini gerçekleştirmektedirler. Ganh Nehri’ne kadar, Hindistan’a özgü tipik ulaşım aracı olan “rikşa” lara binerek ulaşacak ve bizi bekleyen teknemize bineceğiz. Burada, hava kararınca başlayan, Ganj Nehri’nin kıyısındaki “ghat” larda yapılan “Ganj’ı kutsama törenleri” ni izleyeceğiz. Ayinleri izledikten sonra tekrar rikşalarımıza binerek otele döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Varanasi 'deki otelimizde.

9.Gün – 9 Şubat : Varanasi – Bombay Seyahati ( havayolu ), Bombay Turu

Sabah erken saatlerde, Ganj nehrinde gün doğumu ile başlayan “Ganj’da Sabah Ayinleri” ni izlemek üzere otobüsümüzle nehir kenarına giderek, teknemize bineceğiz. Bir Hindu için Varanasi’de ölmek, ruhun tekrar dünyaya gelmesinden kurtulmasını ve “Moksha” ya ulaşmasını sağlar. Tekne turumuz esnasında, Ganj nehri kıyısındaki ghat’larda yıkanan insanlara ve ölü yakma törenlerine şahit olacağız. Tur bitiminde tekrar otobüsümüz ile otelimize dönüp, kahvaltımızı alacağız. Biraz dinlendiktan sonra Varanasi’nin önemli tapınaklarını gezeceğiz. Sonra havaalanına transfer olup Bombay’a uçacağız. Uçaktan indikten sonra bir şehir turumuz olacak. Akşam yemeği ve konaklama Bombay’da otelimizde.

10. Gün- 10 Şubat : Bombay – Bollywood Stüdyoları gezisi

Sabahtan dinleniyoruz. Çünkü geç saatlerde uçağımız var. Öğle saatlerinde ise Bollywood stüdyolarına gidiyoruz. Önce kısa bir bilgilendirme alıyoruz. Daha sonra stüdyoları geziyoruz. Film dizi gibi çekimlerini izliyoruz. Belki de kısa bir rol kaparız. Daha sonra kamera arkasında olanları görüyoruz. Akşama doğru Bollywood yıldızları Juhu ve Bandra ile sohbet ediyoruz. Sonrasında da Bombay’ın tarihi sinemalarından Eros sinemasına gidiyoruz. Burada izleteceğimiz filmin ardından yemeğe gidiyoruz. Yemek sonrasında uçağımızın kalkışını bekliyoruz.

11. Gün -11 Şubat : Bombay - İstanbul Dönüş Seyahati

İstanbul 06.45 de THY ile hareket ediyoruz. 10.35 ‘de İstanbul’dayız.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

İstanbul – Delhi ve Bombay - İstanbul Dışhat uçuşları.
Khajuraho - Varanasi iç hat uçuşu,
Varanasi - Bombay iç hat uçuşu,
Agra - Jhansi Tren seyahati,
Klimalı araçlarla tüm karayolu transferleri,
9 Gece 5* Şehir Otellerinde konaklama,
9 Sabah kahvaltısı, ( Otellerimizde )
9 Öğlen yemeği, ( Restoranlarımızda )
9 Akşam yemeği, ( Otel ve Restoranlarımızda )
Seyahat günleri yemek öğünleri uluslar arası uçuşlarda havayolu tarafından verilmektedir.
Programda belirtilen tüm turlar.
Programda belirtilen Tüm Müze vb. giriş ücretleri.
Varanasi’de bisiklet turu.
Varanasi ganj nehrinde bot turu.
4 gece özel Dans ve gösteri Şovları
Zorunlu Seyahat Sigortası
Tüm Program süresinde Türkçe Rehberlik hizmeti
Tüm Program süresince Yerel Rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Hindistan Vizesi, ( 90 USD )
Alan vergisi, ( Yaklaşık 165 EURO )
Yemeklerdeki tüm içecekler,
Özel harcamalar,
Türkiye Çıkış Harç Pulu, ( 15 TL )