LOGO

YUNANİSTAN-MAKEDONYA-BULGARİSTAN TURU

TUR PROGRAMI

1.Gün : | İstanbul – Sofya

Akşam saat 21.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 21.30’da Mecidiyeköy Alisamiyen karşısı Murat Muhallebicisi önü Otobüs durağı, saat 22.00 de Bakırköy Ömür Plaza önü ve 22:30 Beylikdüzü Bizimkent Köprüsü altı otobüs durağı hareket ile yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç 15 dakika önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından Kapıkule sınır kapısına varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Bulgaristan’a geçerek, Plovdiv üzerinden Sofya’ya yol alıyoruz.

2.Gün : | Sofya – Üsküp

Sabah saatlerinde Sofya’ya varışımıza müteakip, yapacağımız şehir turunda; St. Nedelya Klisesi, Rotunda Klisesi, Rus Klisesi, Aya Sofya Klisesi, Aleksandır Nevski Katedrali, Başbakanlık ve parlemento binaları ile Sofya Üniversitesi ve ulusal kültür sarayı ve Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Camii görülecek yerler arasındadır. Vereceğimiz serbest zaman sonrasında Makedonya’ya ve Başkent Üsküp’e geçiyoruz. Varışımıza müteakip yapacağımız Panoramik Üsküp turumuza Üsküp Kalesi’nden başlıyoruz. Kalenin hemen yanından Vardar Nehrini ve Üsküp’ün mahelelerini tepeden görüyoruz. Ardından Türk Çarşısı içindeki Osmanlı mimarisindeki sokaklardan yürüyerek, Mustafa Paşa Cami, Arasta Cami, Kurşunlu Han, Sulu Han, Çifte Hamam, Kapan Han ve Davutpaşa Hamamını görüyoruz. Üsküp’ün Sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış olan Taş Köprü üzerinden Vardar Nehrini geçerek Yeni Üsküp bölgesine geçiyoruz. Üsküp 2014 Projesi adı ile Üsküp’ün çehresini değiştiren ve değiştirecek eserleri görüyoruz. Bu eserlerin en başında yapımı Eylül 2011’de tamamlanmış Büyük İskender Heykeli bulunmaktadır. Ardından II.Filip Heykeli, Arkeoloji Müzesi, Zafer Takı, Çar Samuel Heykeli ve 1.Justinyanus Heykeli bu proje dahilinde göreceğimiz diğer eserlerdir. Yürüyüş turumuza dünyaca tanınmış ünlü yardımsever Rahibe Teresa adına yapılan anı evi ile devam ediyor ve Eski Tren İstasyonunda turumuzu tamamlıyoruz. Vereceğimiz serbest zaman ardından Üsküp’teki otelimize transfer, yerleşme ve geceleme. Dileyenler Üsküp’ün heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir. Geceleme otelimizde.

3. Gün : | Üsküp – Tetova (Kalkandelen) – Ohri

Sabah kahvaltı ardından Balkanların en önemli turizm bölgelerinden biri olan Ohrid’e hareket. Yol üzerinde büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Makedonya’nın en büyük üçüncü kenti Tetova’yı (Kalkandelen) ziyaret ediyoruz. Osmanlı Öyle silahlar yapılırmış ki burada, kalkanları delermiş, o nedenle bu adı almış... 1495 yılında iki kızkardeşin desteğiyle yapılmış, duvarları rengârenk süslenmiş görkemli Alaca Cami’yi gördükten sonra yolumuza devam ediyoruz. Ohri Kalesini panoramik olarak otobüsten görüyoruz. Ohri’ye varış ardından yapacağımız kısa bir yürüyüş ile Ohri Camii, Ohri Çarşısı, Safranbolu evlerini andıran mimarisi ile Eski Osmanlı Evleri, Aya Sofya ve Aziz Kaneo Kiliseleri ve balkanların en büyük ve en popüler göllerinden biri olan Ohri gölü görülecek yerler arasındadır. Burada vereceğimiz serbest zamanda bayanlar, dünyaca ünlü Ohrid İncisi satın alma imkanı bulabilirler. Arzu edenler serbest zamanda ekstra olarak düzenlenecek Tekne ile St.Naum turuna katılabilirler. (30.-€) Ohrid gölünde tekne ile yerel müzikler eşliğinde eğlenerek ve Ohrid gölünün müthiş manzarasını izleyerek gideceğimiz bu turumuzda Ortodoksların en kutsal manastırlarından biri olan St.Naum Manastırını ve çevresinde Ohri gölünü oluşturan tabiat mucizesi su kaynaklarının görüyoruz. Ardından otelimize transfer ve yerleşme. Arzu edenler ekstra olarak düzenlenecek Makedonya Taverna Gecesinde hem Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Makedon Gecesi Turu’na katılabilirler. (35.-€) Geceleme otelimizde. Dileyenler Ohrid’in sabahın ilk ışıklarına dek devam eden heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir.

4.Gün : | Ohri – Bitola – Edessa – Selanik

Erken alacağımız kahvaltı ardından saat 07:00’de otelimiz çıkış işlemlerinin yapılması ardından Bitola’ya hareket. Varışımıza müteakip yapacağımız panoramik turda, Yeni Cami, Türk Çarşısı, (Elveda Rumeli dizisindeki tarihi sokaklar), Kapalı Çarşı, İshak Paşa Cami ve Saat Kulesini görüyoruz. Ardından Şirok Sokak olarak adlandırılan Bitola çarşısında yürüyüş yapıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün okuduğu askeri okul İdadi’yi görüyoruz. Sonrasında Edessa’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ardından Şelalesi, Osmanlı mimarisini taşıyan evleri ile keyifli bir şehir olan Edessa'ya varıyoruz. Burada yapacağımız yürüyüşümüzün ardından keyifli bir güzelliği olan şelale bölgesinde fotoğraf molası veriyoruz. Moamızın ardından ayrılarak Selanik'e seyahat ediyoruz. Selanik’e ulaşmamızın ardından, kafeleri ve mağazaları ile meşhur Aristotales meydanı ve Kordon Boyundan geçerek, Beyaz Kule’de şehri tanıma için verilecek serbest zaman ardından yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanı, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Yunanistan Makedonya’sı Başkanlık Sarayı ve Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Ardından otelimize transfer ve yerleşme. Arzu edenler ekstra olarak düzenlenecek Yunan Sirtaki Taverna Gecesinde hem Yunanistan’ın yerel yemeklerini tatma, hem de Yunan Müziklerini yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Sirtaki Turu’na katılabilirler. (35.-€) Geceleme otelimizde.

5.Gün : Kavala – İstanbul

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ettikten sonra Selanik'tan ayrılıyor ve Kavala’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varış. Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği molasında Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacağız. Şehri tanıma ve yemek için verilecek serbest zaman sonrası Batı Trakya olarak adlandırılan İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç şehirlerini panoramik olarak gezerek dönüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Gümrük işlemlerimizi takiben Türkiye'ye giriş yaparak gece saatlerinde İstanbul’a ulaşıyoruz. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile sizlerden ayrılıyoruz. Misafirlerimizi Tur başlangıcında aldığımız Hareket noktalarımızda tekrar bırakarak programımızı tamamlıyoruz

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

Gidiş- Dönüş Tüm Ulaşımlar
Araç içi ikramlar
Rehberlik
1 Gece Üsküp 'de 5* Hotel konaklaması
1 Gece Ohrid 'de 4* Hotel konaklaması
1 Gece Selanik 4* Hotel Konaklaması
Otellerde alınan 3 Sabah Kahvaltısı
Programda belirtilen tüm şehir turları

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Molalarda alınan yiyecek ve içecekler
Bahşiş ve diğer harcamalar
Öğlen yemekleri
Akşam yemekleri
Şöför / Rehber Bahşişleri 5 Euro
(Zorunlu) Seyahat Sigortası ( 20 Euro )
(Zorunlu) Yurtdışı Çıkış Harcı ( 15 TL )
Çok Girişli Schengen Vizesi ( 110 Euro )
( Yeşil Pasaport Vizesiz katılmaktadır. Geçerli Schengen vizesi olanlar aynı vizeyi kullanabilmektedirler. )